מגביה הראשים

מגביה הראשים - על דמות המורה המשמעותי בעולם החינוך

אודות הספר - מגביה הראשים

על דמות המורה המשמעותי בעולם החינוך

ספר זה מבוסס על התנסותי האישית ומציג שיטות ישימות בשטח וכלים פרקטיים במגוון נושאים הקשורים בעבודת ההוראה והחינוך בבית הספר, אשר כל מורה יכול להחיל בשיעוריו.

הכלים המפורטים בספר נאספו בתום שלוש שנים שבמהלכן ניתחתי ועיבדתי פעולות שקיימתי ושהביאו אותי להצלחה. אני מאמין גדול בדוגמה אישית, וכל הכתוב בספר יצר, ועוד יוצר, תוצאות מרחיקות לכת בחיי המקצועיים. באמצעות יישום הכתוב בספר, אני מאמין שתוכלו לגעת בחיי תלמידיכם ולשנותם לטובה לתמיד, להפוך למורים משמעותיים, לחוות הצלחה והגשמה בחיי היום יום, ליצור ניהול כיתה מיטבי, להעלות את ההנאה מהעבודה, להפחית את השחיקה ועוד.

הספר מקיים צוואה בלתי כתובה של בתי האהובה, יעלה רוזנפלד ז"ל, שנהרגה לפני יום הולדתה השני. אחרי ככלות הכול מטרתו להביא לשיפור פני החברה שאנו חיים בה והפיכת העולם למקום טוב יותר לחיות בו. אם משהו יכול לתקן את העולם, הרי זו רק אהבה, ואהבת חינם בפרט, וזוהי מהות עבודת החינוך וספר זה.

מקס רוזנפלד מחזיק את בתו האהובה, יעלה רוזנפלד ז"ל

ביקורות

קראתי בעניין רב את הספר. ברהיטות, בכנות ובפירוט משרטט המורה מקס את משנתו החינוכית ומציע לשתף בה כל מי שירצה בכך. הוא עושה זאת בשל מטרת העל שלו: ״להביא לעולם טוב יותר״. לאורך הספר, על מגוון הנושאים החשובים העולים מתוכו, חושף מקס באומץ רב את אמונותיו, הצלחותיו לצד טעויותיו ולמידתו המשמעותית גם מהן. אני ממליצה לכל איש חינוך לקרוא את הספר, אך לשים בסוף כל פסקה/פרק סימן שאלה. זאת, כיוון שספר זה צריך לשמש לכל קורא בסיס לדיון בינו לבין עצמו או בינו לבין הקולגות שלו. ספר זה צריך להיות בסיס לבחינה עצמית של כל איש חינוך, לא ממקום של חיקוי אלא כבסיס לבניית אני מאמין חינוכי אישי ובניית רפרטואר התנהגויות מקצועיות משלו, בהתאם לכך. אין ספק שבספר זה מקס הגביה לעוף, אולי לשלב ידיים עם בתו יעלה וצוואתה הבלתי כתובה, על מנת לנסות ולהשפיע על החברה בה הוא חי. כשהגעתי לסוף הספר לא יכולתי להימנע מהמחשבה כי אולי דווקא הניסיון הקשה של מקס כתלמיד הוא חומר הבערה שהצית את המנהיג שבתוכו. כמי שמכירה מקרוב את מערכת החינוך אני מברכת על הוצאת הספר ומקווה שקולם של המורים ברוכי הכשרונות אשר רוצים בטובת המערכת יגבר ויהיה זה הנותן את הטון.
ד״ר שרי סלונים
לשעבר ראש בית הספר לחינוך וראש המחלקה להוראה במכללת לוינסקי
מקס יקר,

שמחתי לקרוא את ספרך "מגביה הראשים". אף כי בכותרת יש שמץ של גאווה, אמנם מוצדקת לאור המציאות העגומה, דמות הכותב המשתקפת לכל אורך הספר מתקרבת יותר למידת הענווה, והגאווה המשתמעת מהכותרת נובעת מכמיהתו של הכותב לסייע בהבראתה של מערכת החינוך כהווייתה היום. הכתיבה לאורך הספר משקפת את קיומם של ארבעת המרכיבים החשובים בהוראה: שכל, רגש, מצפון ודמיון. מרגשים ומעוררים השראה במיוחד הם ייחסו של הכותב למושג הטעות הן של תלמידים והן של המורה בכבודו ובעצמו כמו גם האיזון העדין בין דרישות נחוצות לבין הנכונות להתגמש ולהשקיע, לא לוותר, בשלבי העזרה לתלמידים לטפס בסולם הדרישות. הייחודיות של הספר מתבררת לא רק מצד תוכנו אלא גם מצד צורתו: לצד פרק ארוך (דוגמת הפרק המצוין על מבחנים) מופיעים גם לא מעט פרקים קצרים, מעין חלק מיומנו של מורה. ואכן, לספר הזה קצב משלו וזרימה מיוחדת שמביאה את המתחיל להמשיך ולהמשיך עד לדף האחרון. לדעתי, זהו ספר חובה שלרבים מסעיפיו יסכימו בדרך כזאת או אחרת כל מי שחפצים ביקרו של החינוך בישראל. לדעת הכותב, דרכו זו הייתה נוגעת גם לליבה של בתו האהובה, יעלה, שנספתה בתאונה לא באשמת משפחתה, בטרם מלאו לה שנתיים. ספר זה אשר מוקדש לה הוא בבחינת נר נשמה אשר מאיר ומפיץ חום ואהבה בעולמנו הצר. יהי זכרה ברוך! בהערכה ובברכת הצלחה בהמשך דרכך.

ד"ר יוספה רחמן, מרצה וחוקרת מקרא
לאחרונה נפלה בחלקי הזכות לקרוא את הספר "מגביה הראשים". הייתי מורה בבית ספר יסודי 25 שנים, בספר זה כתובים עקרונות ההוראה והחינוך כפי שהייתי כותבת אותם לאור נסיוני. מקס מתייחס למקצוע המורה בכל הכבוד והרצינות...וכותב ומתאר את דרכי העבודה בכיתה עם כל המורכבות של עשייה זו. אני ממליצה לכל מורה והורה לקרוא ,וליישם ..למען הילדים שיזכו למחנך שרואה את הפרט, את הכתה ואת המשימות הרבות והמורכבות שיש בעבודתו..תודה מקס ובהצלחה.
גילה פלג
מורה ומחנכת ביסודי 25 שנה
כאשת חינוך וכמי שבנותיה למדו אצל מקס, עלי לציין שנהניתי מאוד לקרוא את הספר ״מגביה הראשים״. הספר כתוב בצורה קולחת ומעניינת מאוד, אני בטוחה שסטודנטים ומורים, בעיקר כאלה המתחילים דרכם, אבל לא רק, ימצאו עניין רב בו, וכפי שכתב מקס בסוף הספר: "כל אחד יכול לקחת מהספר משהו". אכן דמות המורה היא משמעותית מאוד בעולם החינוך וכל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו. יישר כוח על הכתיבה והטיפים הרבים לאנשי החינוך, ספר מומלץ מאוד.
אביבה אליהו
תואר שני בחינוך - קידום נוער בסיכון
מקס יקירי,
אני אם מחנכת. לא מורה מחנכת, ולא מורה מקצועית, גם לא מורה מחליפה. אם מחנכת מרגע לידת ילדיי ועד עצם היום הזה, לכן היה ברור לי שאת הספר שלך אני רוצה לקרוא דווקא מפני שאני רואה דימיון בין דמות המורה לדמות ההורה. לשני הגורמים רצון ומטרה משותפים: להגיע אל הילד, ליצור תקשורת, לבנות אמון ולהוביל קדימה (ללמידה, עשייה, בנייה). והערכים...כמה חשובים הערכים מהבית, וגם אלו הנרכשים בבית הספר על ידי מורים כמוך מקס, והלוואי כמו עוד הרבה שבדרך. כתבת מדוייק, ממצה ומקצועי, מעניין את העין ומחמם את הלב. מידות בסיסיות ליחסים בין אדם לאדם. כל כך מהותי להיות קודם אדם, ואחר כך מורה. אני חושבת שכל הורה באשר הוא, אם יקרא את הספר, כבר יחוש שקט פנימי ותקווה שמורים ילכו בדרכך ורק יגביהו ראשים בעבודת ההוראה. כשסיימתי לקרוא, קראתי לבתי, שעד לפני חודש לימדת בחטיבה, ושאלתי אותה "תגידי, מה מיוחד כל כך במקס?", היא ענתה "אין כמו מקס, אין מורה שדומה למקס ביחס אלינו ובמקצועיות, הלוואי שבתיכון יהיה לי אחד כמותו, אני אשמח".
בהערכה רבה.
חגית ברודסקי
כמו כל מורה שעובדת במערכת החינוך קיבלתי לאורך השנים (במיוחד בשנים הראשונות להוראה) המלצות ממורים ותיקים, טיפים שהיו אמורים להקל על חיי מול התלמידים. למען האמת לפעמים זה עזר אבל ברוב המקרים פחות, מכיוון שרוב המורים רצו ללמד אותי איך לשרוד, ולא כיצד להיות דמות משמעותית עבור התלמידים.

היום אני מורה ותיקה קרוב ל-20 שנה במערכת החינוך. קיבלתי את הספר "מגביה הראשים" במתנה, התחלתי לקרוא ולא יכולתי לעצור. הספר מיועד לכלל המורים מיסודי ועד בכלל, למורים חדשים וותיקים כאחד. הספר הלא שגרתי הזה בנוי באופן מתודי ונותן תשובות ברורות לשאלות אקטואליות ובוערות בעולם החינוך. הספר עוסק בנושאים משמעותיים וחשובים. המחבר מנסה לתת פתרונות למורים שהתגבשו מחוויות אישיות שעבר בכיתה בנושאים שונים: מקום המורה בכיתה, משמעת, תקנון, מבחנים, רשתות חברתיות, אלימות, עבודה בקבוצות ועוד. אבל הדבר החשוב באמת שהמחבר שם את התלמיד במרכז ומראה דרכים מגוונות כיצד ניתן להעצים כל ילד ולראות בו קודם כל בן אדם.
רחל מייסטר
מורה בתיכון 20 שנה
זהו ספר נפלא, מרתק, קולח, מובנה וכתוב בבהירות, מיועד לכל מורה אשר מעוניין לבחון את דרכי העבודה שלו, את גישתו, דפוס התגובה שלו, טיב הקשר שלו עם תלמידיו ואת הישגיו שלו כמורה. מורים בתחילת דרכם ימצאו בספר הזה מענה לאין ספור סוגיות העולות מידי יום בעבודת ההוראה שכן הוא דן לעומק בסוגיות, מנתח אותן ומציע דרכי פעולה מניסיונו העשיר והמוצלח כמורה וכמדריך של סטודנטים להוראה.

מתוך החוויה שלו כמורה בחטיבת הביניים ,מקס מתאר מצבים יום-יומיים בהוראה, מציג דפוסי תגובה של המורה, דן בהשלכות התגובה על התלמיד ועל האינטראקציה בין המורה והתלמיד. מתוך התובנות שעלו הוא מייצר המלצות למורים. ההמלצות נראות כדבר ההגיוני ביותר לאור הגישה הייחודית שהוא מציג לתהליכי למידה והסתכלות על התוצאה.

הספר נוגע בהיבטים רבים של ההוראה בשאלות שהמורה מתמודד עמן מידי יום כגון:
  • • מתן שעורי בית
  • • התמודדות עם ציונים (נמוכים וגבוהים)
  • • התנהלות מול הורים
  • • שמירה על מתח לימודי ומוטיבציה ללמידה
  • • ניהול כיתה
  • • התנהלות מול התלמידים: כיצד יוצרים את הבסיס להתנהלות מוסכמת ומקובלת, את הקוד ההתנהגותי הרצוי (שאלות של סדר ומשמעת) ודרכי תגובה רצויות במקרים של הפרת הקוד ההתנהגותי.

הוא אינו מסתפק בהמלצה בלבד אלא פורש בפני הקורא דרך פעולה מפורטת. אם הוא ממליץ על כתיבת תקנון הוא מביא בפני הקורא מסמך מפורט של סעיפי התקנון וכיצד הוא מנחיל אותו לתלמידיו, הוא מפרט גם את הבעייתיות הכרוכה בו, את ההתנגדויות הצפויות וכיצד להתמודד איתן.

מקס מייצג בדרך ההוראה שלו דגם של מורה אשר אינו מחויב רק להעברה מיטבית של חומר הלימוד אלא גם להישגים של התלמידים. הוא מחויב להצלחה של התלמיד בקליטת החומר, בזכירתו וביכולת שלו לבטא את ידיעותיו בכתב ולהגיע להישגים תוך מיצוי מקסימאלי של יכולותיו האישיות. דוגמה לכך היא הפרק העוסק במבחן. בשיעור ההכנה לקראת הבחינה הוא מפרט את הפעולות של המורה אשר באמצעותן הוא יוצר תנאים להצלחה במבחן. הוא אינו מסתפק בהגשה ברורה של החומר שייכלל בבחינה, הגשת מיקוד הנושאים העיקריים, מושגים שיש להכיר, סוג השאלות וכו', אלא הוא גם מקדיש זמן יקר להמלצה לתלמידיו (כולל תירגול) כיצד ללמוד לבחינה, כיצד להתארגן עם החומר וכיצד להתנהל במהלך הבחינה. תשומת לב רבה ניתנת לדרכי ההערכה ולעבודה עם התלמידים בעת החזרת המבחן עד לרמה של דברים שרצוי לאמר לתלמידים בעת המפגש עם הציון שקיבלו.

קריאה בספר עשויה לסייע למורה ליצור עבור התלמידים תנאים להצלחה, כגון:
  • • אוירה מקבלת, תומכת ולא מאיימת על מנת ליצור חוויה חיובית שתאפשר למידה, מבלי לוותר על כללי משחק ברורים ושמירה על גבולות.
  • • שמירה על כבודו של התלמיד, שמירה על הרצון שלו להצליח מבלי להתייאש גם במצבים קשים.
  • • הצבת דרישות ואי ויתור על תלמיד, העברת מסר של אמון ביכולתו להצליח.

זהו ספר מומלץ מאד, כל מורה ואיש חינוך יוכלו למצוא בו מענה לשאלות שמעסיקות אותם, לא מדובר בטיפים אלא בניתוח מעמיק המתבסס על הנחות מוצא ותפיסת תפקיד מנומקת ומגובה בניסיון רב, חשיבה יצירתית והבנה מעמיקה של תהליכי למידה.
יעל גור
מנחת מורים בתכנית אסטרטגיות למידה
מקס יקר,

חינכת את בנינו במשך שלוש שנים, היית אז מורה צעיר במערכת ובעל מוטיבציה גבוהה מאד. משנה לשנה חווינו כהורים את צמיחתך, את הלמידה היומיומית ואת הקשר שנרקם בינך לבין התלמידים. קשר, שתרם להעצמתם כילדים מתבגרים. המשכנו כמשפחה לשמור על קשרים הן בחגים, הן בהצלחות של בנינו והן ברגעים הקשים והכאב ללא מזור אשר פקד אתכם. ספרך ״המגביה ראשים״, יצא לאור זמן לא רב לאחר האסון הנורא.

כאשת חינוך שנים רבות כמחנכת וכסגנית, התרגשתי מאד לקרוא את ספרך. על אף היותך מורה צעיר, יצקת לספרך תובנות שנונות , אשר רבים טרם הגיעו אליהן גם לאחר שנים רבות במערכת החינוך. תובנות אילו, הינן אבני יסוד עבור המורה המתחיל וכן גם עבור המורה בעל הנסיון.

חשפת בספרך את סיפור חייך כילד במערכת, כנער וכבוגר. רכשת השכלה רבה, אולם רגישותך הרבה כאדם לאדם ביחסך לאחר ״היכולת להגיע ללב״, הם אילו ההופכים אותך ל״מורה לחיים״. התייחסת בספרך להיבטים השונים והמגוונים בחייו של כל מורה המכילים פסיכולוגיה, סוציולוגיה חברתית, דיסציפלינות שונות ועוד. הצגת את מקצועו של המורה כמיוחד ושונה. הצעת מפתחות שונים ומגוונים, בתחומים השונים, על מנת להעשיר את מנעד האפשרויות כדי להצליח במקצוע מורכב זה.

והחשוב מכל, ציינת כי מורה הוא סוג של ייעוד, מורה מצליח הוא כזה שמחוייב ברמ״ח איבריו לתפקידו. מי יתן וספרך ״המגביה ראשים״, אשר הוקדש ליעלה בתך ז״ל, יאיר את דרכם של רבים אחרים.
ר. ג.

טעימה מהספר

פרק ח - ארבעה יסודות להצלחת השיעור

ארבעה יסודות שאני רואה בהם גורמים קריטיים להצלחה ומקצועיות בשיעורים.

פרק יט - שמירת מרחק בקשר של מורה-הורה-תלמיד

כיצד אני שומר על מרחק ויחס מכבד ביחסיי עם הורים ותלמידים בעידן המודרני הנגיש במיוחד?

פרק לג - רלוונטיות בשיעורים כדרך חיים

אחד היסודות המשמעותיים ביותר להצלחה של תהליכי למידה - רלוונטיות.

אודות הסופר - מקס רוזנפלד

מקס רוזנפלד הוא מחנך ומורה בחטיבת הביניים זאב ז'בוטינסקי, מרצה ומדריך פדגוגי במכללת לוינסקי ובדרכו לדוקטורט במקרא באוניברסיטת בר־אילן.

לתיאום הרצאות בנושאי חינוך, רכישות מרוכזות של הספר (עד 50% הנחה) או לכל שאלה נוספת – צרו קשר בתחתית העמוד.

מקס רוזנפלד בהרצאה לכיתה
מקס רוזנפלד מחבר הספר

יצירת קשר עם מקס